Съветът на ректорите настоява за промяна в продължителността на бакалавърските програми на медицинските сестри и акушерките от 4 на 3 години. От 3 съсловни организации се обявиха против и смятат, че това крие риск за здравеопазването.
"По мнение на наши членове от академичната общност не може този хорариум да бъде разположен в рамките на 3 години. Още повече, че последната година е само стаж, който е много необходим както за обучаващите се, така и за лечебните заведения. Намаляването на срока на обучение няма да реши проблема по никакъв начин", заяви председателят на Националния съвет по качество Петя Недкова в "България сутрин".
Няма кой да работи в новите болници
По думите ѝ университетите едва си намират студенти, защото професията не е престижна в България.
"Продължаваме да разкриваме нови лечебни заведения, а няма кой да работи в тях. Все повече се пресира тази професия и тя става ненужна в обществото", допълни Недкова за Bulgaria ON AIR.
Тя е категорична, че мястото на медицинските сестри и акушерките в системата е изключително важно.
"Говорим, че сме дали много пари за профилактика и превенция, но да отидем и да диагностицираме хората, от там нататък някой трябва да се грижи за тях и да ги наблюдава. По цял свят има сестри, които се грижат за хора с психични заболявания", коментира гостът.
Обучението не може да се разположи в 3 години
Според Недкова професията се крепи на пенсионирани акушерки, които работят.
"В България акушерките учат около 5000 часа. Мнението на академичната общност е, че не може да се разположи обучението в рамките на 3 години. Никой не остава да работи в България. На 100 медицински сестри, които излизат от системата, само 70 ги заместват. Важен е общественият престиж на професията и задържането на кадрите по всякакви възможни начини", поясни тя.
Гледайте целия разговор във видеото.
Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?
Снимка: Freepik