Само за последните 6 години възрастта, на която най-много български деца влизат за първи път в интернет, е спаднала с 3 години - от 9 на 6 години.
"През последните години с все по-масовото навлизане на интернет, особено след пандемията от Ковид-19, когато целият живот преминаваше в интернет пространството, се повиши информираността както на децата, така и на родителите, но заплахите остават устойчиви. Неслучайно в докладите на Интерпол пише, че киберпрестъпленията са се увеличи с над 300%, в това число и престъпленията срещу деца", каза експертът по киберсигурност Явор Колев в студиото на "България сутрин".
Най-сериозна заплаха са сексуалните престъпления и сексуалното изнудване.
3-годишни са залепени за екраните
"Кибертормозът е много популярен сред децата. Кампаниите са изключително важни, вече 4 години нашата кампания "Пази детето в интернет" обикаля цялата страна, с над 150 000 деца сме се срещнали и тя продължава със срещи с родители. При срещите установихме, че повече от 95% от децата твърдят, че родителите им не знаят какво те правят в интернет", допълни Колев в ефира на Bulgaria ON AIR.
На първо място той поставя отношението родител - дете.
"Важно е изграждането на доверие от най-ранна детска възраст и контрол върху това какво прави детето в интернет. Децата още от 3 години са с устройствата на родителите си. Заедно трябва да сърфират в интернет, заедно трябва да посещават определени сайтове, съобразени с възрастта в интернет. Много често едно дете, което е на 3-4 години, сърфирайки в популярни стрийминг платформи, може да попадне на неподходящо съдържание", подчерта експертът по киберсигурност.
Децата са луди по TikTok
Той припомни, че много често педофилите създават фалшиви профили и по този начин се сприятеляват с деца.
"Преди години в една платформите 9-годишно момиче беше насилвано сексуално във виртуалното пространство. Оказа се, че насилникът има над 4 профила в тази платформа и общо 960 деца му бяха станали приятели. В момента най-популярната платформа за децата е TikTok", коментира Колев.
Признава, че киберпрестъпленията се разследват трудно.
"Те са трансгранични, едно такова престъпление се извършва на територията на множество държави. Родителите, които имат комуникация с децата си, за всяко нещо могат да разберат, без дори да си говорят с детето. Проблемът е с родителите, които не се интересуват, тези, които си мислят, че като хвърлят 10 лв., проблемът е решен", добави Явор Колев.
Все повече жени пък стават обект на романтични измами, стана ясно от разговора.
Гледайте целия разговор във видеото.