България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Пълната забрана на вейповете може да е единственият начин да спасим децата (ВИДЕО)

Трябва да има и масивна информационна кампания, смята д-р Гергана Гешанова

10.02.2025 | 11:02 Редактор:

Възможността за пълна забрана на вейповете в България стана актуален въпрос след серия инциденти, свързани с деца, които използват тези устройства. Депутатите започнаха да обсъждат промени в законодателството, като предложението на ГЕРБ за пълна забрана на продажбата на вейпове набра сериозна подкрепа в парламента.

"Звучи шокиращо - как така изведнъж започват да ги забраняват, а пък се оказва, че в света това е сериозен проблем. Отдавна е премислено и вече е факт за много държави, които изпитват лошите последици от свободната и широко разпространена възможност за продажба на вейпове. Аз разгледах вчера информационните канали, с които работим, и се оказа, че 33 държави по света са забранили напълно вейповете", заяви председателят на "Коалиция за живот без тютюнев дим" д-р Гергана Гешанова в студиото на "България сутрин".

По нейни думи, докато в България съществува забрана за продажба на вейпове на деца под 18 години, контролът върху изпълнението на закона е недостатъчен.

Проблемът се усложнява от лесния достъп на младите хора до вейпове чрез интернет или чрез по-големи братя и сестри. Това поставя въпроса дали пълната забрана би довела до ефективно решение, или дали забраната просто ще стимулира търсенето на тези продукти чрез нелегални канали. 

"Търсих информация къде е забранено и къде не е, и как е забранено. Навсякъде, заедно със забраната, има и програма за просветление с цел хората да бъдат информирани и децата да знаят повече. С други думи, само забраната вероятно няма да е достатъчна. Трябва да има масивна информационна кампания, насочена към децата", каза д-р Гешанова пред Bulgaria ON AIR.

Една от основните предпоставки за ефективност на забраните, според нея, е пълният контрол от страна на държавата, включително разширяване на правомощията на различни институции като Министерството на вътрешните работи (МВР) и други, които да гарантират изпълнението на законите.

Логиката е, че ако не се усили контролът, всички мерки ще останат на хартия и няма да доведат до резултати.

"Ние отдавна предупреждаваме. Световната общественост отдавна алармира, че това е опасност. В Америка около 10% от учениците вече употребяват тези продукти, което води до много сериозни последици. Там имаше остро белодробно заболяване, което беше наречено "evali" – заболяване на белия дроб вследствие на употребата на електронни цигари. Сигналите за опасността отдавна са налице", отбеляза д-р Гешанова.

На въпроса дали високите цени биха могли да намалят потреблението, тя отговори, че ценовата политика работи, но у нас тя е недостатъчно агресивна.

Дори малки увеличения в акциза на вейповете биха довели до спад в употребата сред младите хора, като повишаването на цената може да бъде ефективно средство за намаляване на достъпността на тези продукти.

Гледайте целия разговор във видеото.

Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?

С много лишения - храня се по-рядко и с по-некачествена храна.
11%
Купувам само най-необходимото и пазарувам основно храни и продукти на промоция.
47%
Свивам разходите за развлечения, пътувания и дрехи, за да имам достатъчно пари за храна.
22%
Правя си седмичен/месечен бюджет за храна и не го надвишавам.
8%
Доходът ми е достатъчно добър, за да не се налага да се лишавам от качествена храна.
11%
Общо 2700 гласа

Снимка: БГНЕС