България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Финансист: Грешка е да се пипа ДДС-то, 60/40 трябва да помага само на засегнатите

Доц. Емил Хърсев смята, че няма да се разминем без взимане на заем

17.01.2022 | 08:50 Редактор: Теодора Патронова

България продължава да е сред страните с най-висока годишна инфлация в Европейския съюз. 

"Инфлацията я изчисляваме за нацията - цялото потребление на всички потребители в България. Всеки от нас си има обаче индивидуален индекс на потреблението, в зависимост от това каква е структурата на това, което самият той купува", коментира финансистът доц. Емил Хърсев в "България сутрин".

"Сигурно има спорове в коалицията относно бюджета, след като не го виждаме обявен. В България бюджет има и този бюджет се изпълнява всеки ден. Нямаме закон за бюджета. Това създава една ситуация на относителен дискомфорт на правителството да се разпорежда в структурата на разходите. Много странни са тези сигнали, че управляващата коалиция се гласи да актуализира нещо, което не е приела. Актуализира се нещо, което е факт. Ако има нужда от актуализация, то е хубаво проектът от самото начало да бъде такъв, че да подлежи на изпълнение до края на годината", обясни той.

Хърсев посочи пред Bulgaria ON AIR, че не му е позната идеологията на коалицията, тъй като не е предложила национален план, за да се види как всички тези намерения и обещания ще бъдат описани като цифри. 

Финансистът заяви, че мярката 60/40 трябва да помага само на тези, които са засегнати от кризата. Той изтъкна, че ДДС не трябва да се пипа и че това е грешка. Ефективността на такива мерки е изключително ниска и не постига целите си. 

"Увеличението се чувства в самото начало, след това пазарът изравнява цените и ефектът отслабва. Никой не печели от това. Резултатът е, че имаме по-малко публични приходи. По-скоро трябва да се мисли за баланс между приходите и разходите и ефективността на държавните разходи. Един въпрос, който не забелязвам да се поставя", заяви доц. Хърсев. 

Финансистът смята, че няма да се разминем без взимане на заем, както и никоя страна от Европа. Въпросът, според него, е да се оптимизира задлъжнялостта и да не се прехвърля тежест на бъдещите поколения. 

"Мораториумът е отказ от решение. Той е отлагане на решение. Решението предстои. Да, такова отлагане се предприема, защото се очаква в бъдеще цените да се нормализират и този шок да не е толкова голям. Всички прогнози са такива - след края на зимния сезон пазарът на енергоносителите да се нормализира и цените да спаднат обратно на нивото преди това рязко поскъпване от началото на зимата. Дано да е така, ама надали", каза още доц. Хърсев.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
0 rate up comment rate down comment 0
Нина
преди 2 години