По предложение на премиера и финансовия министър кабинетът отпуска 15 млн. лева субсидия за транспорта в София.
"Грешката започна още от недостатъчно добре обоснованото повишаване на заплатите в сектор "Сигурност", впоследствие и други сектори започнаха да протестират за достойно заплащане. Стигна се до тази криза в София. Намеси се правителството, но то създава нов прецедент - когато съответният сектор няма пари, да се намеси държавата, т.е. променя бюджета", коментира икономистът проф. Ганчо Ганчев в предаването "Денят ON AIR".
По думите му това създава сериозен проблем, тъй като този прецедент може да се повтори и в други сектори, които са не по-малко важни от градския транспорт.
Получава се ефектът на доминото, смята и макроикономистът и преподавател в СУ Васил Караиванов.
"Имаше няколко години, в които се повишаваха възнагражденията в обществения сектор. Това принуждаваше и частните сектори да повишават. След това видяхме силната инфлация и това стана в период, когато спряха да се повишават възнагражденията, но пък инфлацията накара хората да се почувстват по-бедни", обясни Караиванов пред Bulgaria ON AIR.
Има ли рискове за бюджета
"Тази тенденция е опасна, може да ускори инфлацията и да затрудни балансирането на бюджета. Тези 19 млрд. са колкото за финансиране на чисто бюджетния дефицит, така и за увеличаване на капитала на някои държавни предприятия, което не се счита за дефицит, а за финансиране", уточни проф. Ганчев.
Според гостите не е ясно откъде дойдоха 15-те млн. лв. субсидия за транспорта в столицата.
Готови ли сме за Еврозоната
"Ние отдавна трябваше да бъдем в Еврозоната. Нашата икономика отдавна е синхронизирана с ЕС, отдавна цените на търгуваните стоки са изравнени, дори превишават тези в ЕС. По чисто политически причини се забавихме, което е голяма грешка. Много по-лесно е да плашите хора с възможни неблагоприятни последици, отколкото да ги убедите, че нещо ще бъде добре. Има силна негативна кампания", каза проф. Ганчев.
Еврото на първо място е политически инструмент, изтъкна от своя страна Караиванов.
"Хората се страхуват винаги от това да не обеднеят. Трудът на всеки в България става платим в евро. Всички онези депозити на гражданите и на бизнеса автоматично биват превалутирани и приемани от всички онези останали държави в Еврозоната за евро", посочи макроикономистът, който добави, че държавата трудно може да вземе мерки срещу инфлацията и повишаването на цените.
Относно парите, които ще бъдат освободени от БНБ, проф. Ганчев заяви, че това е измислен проблем.
Гледайте целия разговор във видеото.