На 13 февруари в България ще се проведе бойкот на хранителните магазини, следвайки примера на други балкански държави. Организаторите на инициативата се надяват това да бъде силен сигнал към властите и търговските вериги, че ценовата политика на основните хранителни продукти е неприемлива.
"Целта е да пробудим този народ, грубо казано, просто да го пробудим, да дадем сигнал, че има нещо нередно. Че така повече няма как да се случат нещата. Мисля, че дори още преди да сме започнали самия бойкот, вече доста възбудихме обществото и повдигнахме въпроса", заяви Димитрина Русева от "Системата ни убива" в студиото на "Денят ON AIR".
Общинският съветник Войслав Тодоров допълни, че ако исканията не бъдат чути, бойкотът няма да остане единична акция, а ще прерасне в по-мащабни действия в следващите седмици.
"Това е големият тест за народните представители. Две парламентарни групи вече са заявили подкрепа за законопроекта за таван на надценките, но гласовете не стигат. Именно затова трябва да бъдем единни и да покажем с неактивността си на 13 февруари, че народът очаква този законопроект да бъде приет", каза Тодоров пред Bulgaria ON AIR.
Докато управляващите твърдят, че таван на надценката не е пазарна мярка, организаторите на бойкота настояват, че защитата на потребителите е по-важна от корпоративните интереси. Те критикуват властите за липсата на контрол и твърдят, че санкциите за злоупотреби с цените са твърде ниски.
Интересен детайл е, че в навечерието на бойкота някои хранителни вериги вече обявиха големи намаления. Според Русева това е знак, че търговците всъщност имат достатъчно голям марж на печалба, за да намалят цените, но го правят само при натиск.
Организаторите призовават гражданите да не пазаруват в супермаркетите на 13 февруари, за да изпратят силен сигнал към властите и търговските вериги. Според тях това е първата стъпка в по-широка инициатива за защита на потребителите и справедливо ценообразуване.
Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?
Гледайте целия разговор във видеото.