Съединените американски щати и Г-7 предупредиха Израел да не атакува ядрените обекти на Иран.
Реакция на предупрежденията на САЩ и Г-7
"Нетаняху ще се вслуша по три причини. Израел показа, че дори 200 ракети да бъдат изстреляни срещу държавата, могат да бъдат спрени, заедно със съюзниците. Израел също показа, през последните месеци, че може да достигне всяка цел, всеки един отделен човек, който пожелае да ликвидира, така че няма защо да бърза. И трето - непосредствената заплаха за Израел е "Хизбула" и терористичните атаки от Ливан срещу граждани на Израел. Едно по едно, Израел ще се съсредоточи върху ликвидиране на тази заплаха, а Иран ще бъде ударен, когато Израел реши", коментира бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов в студиото на "Денят ON AIR".
Израел ще отложи удара по Иран заради терористичните заплахи
Той подчерта, че бързането от страна на Иран е под натиск на Москва и натиск от прокситата на Иран, но Израел няма да се поддаде на този натиск.
"Ескалацията не може да бъде безкрайна, тъй като ракетите са определен брой, те не са безкрайно количество, но разумен и реципрочен отговор наистина е въпрос на калкулация взависимост от целите, които трябва да бъдат постигнати. Ако Иран, след тази ескалация, задържи своите действия и позволи Израел да се справи с непосредствената терористична заплаха, без създаване на допълнителни рискове за Израел, това ще намали силата на отговора и ще го забави", каза Шаламанов пред Bulgaria ON AIR.
Бившият министър споделя, че "всичко е въпрос на вероятности" и подчертава, че дори най-съвършените противоракетни системи не могат да гарантират 100% защита. Той акцентира, че дори при значителен брой изстреляни ракети, съществуват ограничения и предизвикателства.
Шаламанов изрази мнение, че Русия и Китай, заедно с Иран, играят важна роля в региона и могат да повлияят на ескалацията на конфликта. Той подчерта, че терористичните организации, като "Хамас" и "Хизбула", имат интерес от ескалация на напрежението, но посочи, че това може да доведе до конфликти между тях и Иран.
Готовност на България за евентуален конфликт в Близкия изток
На въпрос относно готовността на България за най-лошия сценарий, Шаламанов коментира, че като член на НАТО и Европейския съюз, България е в добра позиция за защита. Въпреки това, той подчерта, че страната трябва да бъде подготвена за потенциални заплахи, идващи от информационни войни и възможни саботажни действия.
Гледайте целия разговор във видеото.