Денят ON AIR

Всеки делник от 18:45 часа
още

Никола Кицевски: Политиците не са отваряли учебник, не знаят какво пише вътре

"Все още има ученици, които смятат, че образованието не е ценност", заяви издателят

24.05.2022 | 20:48 Редактор: Искра Ангелова

Почит към българските букви и техните създатели отдадоха малки и големи в цялата страна. Но мощна ли е просветата ни?

"Не може да се похвалим днес с мощна просвета, но пък трябва да бъдем оптимисти. Тя не е съвсем безпомощна, както някои други се опитват да я представят. Силата ѝ отслабва настроението на обществото. Ние 30 години бяхме възпитавани, че не е най-важното просветата, за да успееш в живота. И при социализма беше много по-важно да си верен на партията, отколкото да си отлично образован", каза издателят Никола Кицевски в студиото на "Денят ON AIR".

Но според него има светлина в тунела.

"Страшно много деца вече се насочват към това да бъдат програмисти. В софтуерната сфера имаме страхотни постижения, ние завършихме конкурс за деца, които са програмисти. Той ме обнадеждава. Все повече родители и деца разбират, че е по-добре детето да се ориентира към IT сектора, отколкото да стане мутра", допълни Кицевски в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той поясни, че обучението за IT специалист е заложено още от трети клас.

"Проблемът е в липсата на учители, които са специалисти. Няма как да кажеш на един учител: "От утре започваш да преподаваш компютърни технологии". Но и това ще се преодолее. Но въпреки всичко - има много ентусиазирани учители. Основният проблем на българското образование е да си отговорим на въпроса "На какво учим децата". А ние ги учим да бъдат успешни в живота", категоричен е издателят.

И подчерта, че има как да се удължи учебната година, защото тя е най-късата в Европа.

"Нямаше как нашите деца да са конкурентни, при положение, че полагат 30-40% по-малко усилия. Важно е обществото да го разбере. А тези, които го разбират, пращат децата на частни уроци. Но те не са българско явление", добави Кицевски.

По думите му все още има ученици, които смятат, че образованието не е ценност.

"Една голяма част от тези, които говорят за учебници, не са ги виждали. Включително и политици. Те не са отваряли учебник, те не знаят какво пише вътре. Има неща в учебните програми, които не е нужно да се учат изобщо в системата на средното образование. Защо е нужно да знаем почвите на Африка?", попита Никола Кицевски.

Очаквайте видео с целия разговор.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК