"Виждаме връщане на някаква част от избирателите, които отпаднаха от изборния процес между 2020-2025 г. Гласува се за нови играчи, които трябва с магическа пръчка да променят българската политика. Съществена изненада, освен резултата на първия, едва ли може да кажем, че има към този момент", заяви политологът д-р Христо Панчугов в специалното изборно студио на "Директно" - "Сцената на изборите".
По думите му сме наблюдавали доста вяла кампания и всички са приели резултата, в който една политическа формация води пред останалите.
Не видях истински да се разразява битка за вота на младото поколение, което излезе на протест, обърна внимание Панчугов.
Той посочи, че в момента хора, които се чувстват непредставени и са се отказали от изборния процес, сега са готови да делегират доверие на лице, което не е ново в българската политика.
Отчаянието, че някой може да счупи всичко с магическа пръчка, продължава да е част от българския политически процес, подчерта Панчугов.
Политологът смята, че е необходимо реформите да се правят вследствие на публичен дебат за това, което се прави, и за крайната му цел.
"Имаме повече от другото - да превърнем обществото в хора, които са в постоянна битка един с друг. Нямаме време за губене", предупреди той.
Политологът гл. ас. д-р Георги Проданов се съгласи с мнението на Панчугов и добави, че очакваната избирателна активност е била завишена.
"Много хора в България са аполитични, включително поколението Gen Z. Това е едната причина. Другата е, че имаме на политическия щанд още от същото старо. Познати лица в листите. Новият играч е натоварен с огромна надежда и голямо очакване", коментира той пред Bulgaria ON AIR.
"Провокация беше създаването на партия вчера, в деня за размисъл. До последно имаше интрига на махленско ниво. Преди това не мисля, че имаше кампания, която да привлече нагласуващите. Твърдите електорати са хипер мобилизирани", анализира Проданов и добави, че разочарованието следва месиите.
"Любопитството доминира в тази кампания, доминира винаги при появата на нов субект. Не видях рационални послания. Голямата надежда е, че моделът може да бъде счупен физически.
Сегашният месия демонстрира още от същото - същия тон към други партии и към избирателите", каза още политологът.
Йорданова: ПБ и Радев нямат план да се борят със завладяната държава
Трайков: Състоянието на енергетиката е добро
Катя Ивкова пое здравното министерство
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Шест потвърдени случая на хантавирус на нидерландския круизен кораб
Седмичен хороскоп 11 май - 17 май 2026
Левски вдигна шампионската титла
Стреляха по автобус в Перник
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия