Психотерапевтът работи с човешката душа. Хората, които посещават консултации, идват, за да споделят тревогите си, притесненията си. Ние работим с по-специфична материя, каза психотерапевтът Изабел Манолова в "Професионалистите" в неделното издание на "България сутрин".
Преди човек да се насочи към тази професия, трябва да си наясно, че искаш да работи с хора.
"Това понякога може да бъде много натоварващо. Винаги съм имала склонността да изслушвам и да вниквам в това, което другите ми казват. Ние не даваме съвети и не даваме готови решения на нашите клиенти, а по-скоро изслушваме техните проблеми и ги водим към това сами да разберат как да ги разрешат", обясни Манолова пред Bulgaria ON AIR.
Как се става психотерапевт
"Академичната подготовка е задължителна. След това е хубаво да се мине през психотерапевтична школа, в която да се навлезе по-дълбоко в материята. По време на това обучение човек работи върху своите проблеми. Пациенти се наричат клиенти на психиатрията. Някои от тях могат да бъдат и пациенти. Дори и преподавателите не могат да преценят кои студенти ще станат терапевти, камо ли добър терапевт. Човек по време на обучението разбира дали може да работи с тази материя", коментира специалистът.
По думите ѝ терапевтът трябва да поставя граница и да разбира, че това не са негови проблеми.
"Ние сме като една навигация във вътрешния път на клиентите. Терапевт е този, който се води по клиента, т.е. с неговото темпо. Терапевтът трябва да има търпение. Можем да изразяваме нашите интерпретации", допълни Манолова.
Как протича една сесия
"Един сеанс започва като една среща с приятел. Времето е ограничено - 50 или 60 минути. При някои колеги първата сесия е малко по-дълга. Топката е в клиента, той води. Правило е мястото да е приятно, уютно, чисто, да бъде топло. Важна е връзката, която се изгражда между терапевта и клиента. Понякога правим дихателни практики, медитации. С една консултация трудно могат да се разрешат проблемите. Хубаво е едни три-четири консултации да се направят", уточни още Манолова.
Тялото дава сигнали, че нещо не ни е наред - прекомерна умора, трудно заспиване, занижен апетит, прекомерно хранене.
"Бърнаут е много модерно. Да, има за цел да се притъпи нещо друго. Има професии, които предразполагат към бърнаут. Човек трябва да намира време и за себе си", подчерта Манолова.
Гледайте целия разговор във видеото.