Предприемат се незабавни действия по спирането на "Кроношпан"

Това включва преустановяване на работата на линията за ПДЧ и на всички съпътстващи съоръжения

17.01.2026 • 20:07 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Предприемат се незабавни действия по спирането на
Предприемат се незабавни действия по спирането на "Кроношпан"

Във връзка с издадена Заповед № РД-18/15.01.2026 г. за прилагане на принудителна административна мярка – спиране на дейността на линия за производство на плочи от дървесни частици (ПДЧ) на площадката на "Кроношпан България" ЕООД във Велико Търново, РИОСВ – Велико Търново пристъпва към незабавното ѝ прилагане на място.

Констатирани несъответствия в представения план

След извършен анализ е установено, че документът, представен от дружеството като план за безопасно спиране, не отговаря по съдържание и обхват на изискванията на РИОСВ – Велико Търново и условията на действащото комплексно разрешително.

В него "Кроношпан България" е заложило срок от не по-малко от 58 дни за спиране на дейността на линията за ПДЧ, което е в противоречие с наложената мярка.

Незабавни действия със съдействието на МВР

С оглед гарантиране изпълнението на заповедта РИОСВ – Велико Търново, със съдействието на органите на МВР, предприема незабавни действия за спиране на производствения процес.

Това включва преустановяване на работата на линията за ПДЧ и на всички съпътстващи съоръжения.

За осигуряване на безопасното техническо обезпечаване на процеса по спиране РИОСВ – Велико Търново очаква съдействие от страна на "Кроношпан България" ЕООД като оператор на инсталацията.

Това включва прилагането на съответните технологични инструкции за спиране, съгласно изискванията на комплексното разрешително.

Цел на предприетите мерки

Всички действия се извършват в рамките на законовите правомощия на контролните органи и са насочени към защита здравето на гражданите и опазване на околната среда.

Спирането на линията за производство на плочи от дървесни частици на площадката на "Кроношпан България" ЕООД във Велико Търново ще се осъществява поетапно и ще продължи няколко дни, с цел гарантиране безопасността на гражданите и на работещите в предприятието.

Снимка: "Кроношпан България"


България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички