Доброволци се обединиха в борбата срещу кризата с боклука. Кой с каквото може. От сутринта Иван и неговите помощници са на терен и са извозили седем камиона с отпадъци, събрани от и около контейнерите.
"Организацията ни беше да помолим хората да си съберат боклука, който е извън кофите в големи чували и ние да дойдем с буса. Доста хора се включиха от сутринта, въпреки че е в работно време, така че с дружни усилия каквото успяхме събрахме", сподели Иван Голев от Сдружение "Лагера".
Бусовете разтоварват в близкото депо. Целите са освен да бъдат добър пример, да почистят възможно най-много места.
"Да видят съседите ни, че събират разделно, ще може да се и извози и да дадем пример на други хора да си извозят отпадъка със собствените коли", каза Тодор Грозданов.
Обществото действа, политиците се карат
И докато хората се обединяват, управляващи и опозиция в парламента се разединяват относно изхода от създалата се ситуация.
"Кметът да идва с предложение какво иска - 100 млн., 200 млн. - без обществена поръчка", призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Столичният кмет Васил Терзиев обаче смята, че общината се справя и благодари на доброволците.
"Оптимист съм, че следващите дни гледките от кварталите от последните дни няма да ги има", каза той.
Подкрепа дойде от ПП и други опозиционни партии.
"Ситуацията започва да се нормализира с помощ от кметове от други градове", посочи председателят на ПП Асен Василев.
"Виждаме как българската държава води война с българската столица през българската мафия и със средства на българската мафия", коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Затворници на помощ
На този фон, правосъдния министър заяви, че кметът на Красно село, който е потърсил съдействие, ще бъде подкрепен от жива сила.
"Проблемите не се решават с патетика, а с конкретика. Отиват в "Красно село" лишени от свобода да помагат с почистването", изтъкна министър Георгиев.
Затворниците, които ще бъдат ангажирани с почистването са, хора с леки присъди и живеят в общежития от открит тип.
Вижте повече в репортажа.
Талисмани за пари и успех през 2026 според фъншуй
Тръмп е горд: Аз съм първият бивш готвач на "Макдоналдс", който е станал президент на САЩ ВИДЕО
БСП настоява за изплащането на коледни надбавки за пенсионерите
Ендорфините ни помагат да се справим с болката и стреса
Карфиолът предпазва от рак и помага при отслабване
Балканска нефропатия – ендемично заболяване водещо до бъбречна недостатъчност
Масло от шипка и ползите му за здравето
Откриха следи от живот на Земята, по-стари от 3,3 млрд. години
Дефицит на две вещества може да доведе до развитието на зрително увреждане
Франция ще тества в орбита спасителен скафандър за бъдещ пилотиран кораб
НАСА представя материали за 3I/ATLAS на специален брифинг: Какво да очакваме
Омбудсманът поиска оттегляне увеличението на цените за паркиране в София
Милиони сайтове са недостъпни заради глобален срив в Cloudflare
Оправдаха Лена Бориславова по делото „Корал”
Общината плаща 40 000 евро на Пласидо Доминго да пее на ММФ „Варненско лято“
Защо устойчивите текстилни продукти осигуряват конкурентно предимство
Лийф: Сега започва най-трудната част от мира в Газа
Бедните страни са получили заеми за 1 трлн. долара от Китай - както и богатите
Паскал Донаху напуска европейската политика, за да ръководи Световната банка