24 май е Денят на Българската просвета и култура и на славянската писменост. Църквата почита и паметта на преподобни Симеон Дивногорски. В народните вярвания празникът е известен като Деня на шипката.
В молитви си на този ден вярващите се обръщат към Свети Симеон с молби за изцеление от болести.
В миналото този ден е бил посветен на шипките - те са се смятали за магическо растение, а цъфтежът им е бил свързан с настъпването на нов природен цикъл. Само билкарите са имали право да събират шипки за лечебни цели.
24 май се празнува с особена тържественост в цялата страна
Днес почитаме делото на създателите на глаголицата Св. св. Кирил и Методий. Първата славянска азбука, която по-късно става основа за кирилицата.
Братята Кирил и Методий са признати за равноапостоли и патрони на Европа, а тяхната дейност поставя основите на писмеността и културната идентичност на славянските народи.
По традиция се организират шествия на ученици, учители, културни дейци и представители на образователни институции. Улиците се изпълват с цветя, знамена и песни, сред които неизменно звучи химнът "Върви, народе възродени", написан от Стоян Михайловски и композитора Панайот Пипков.
Този празник е символ на стремежа към знание, просвета и духовно извисяване.
Имен ден празнуват: Кирил, Киро, Методи, Методий, Кирила, Кирина.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
преди 3 седмици