Транспортните синдикати обявиха, че на работещите в градския транспорт ще бъдат изплатени заплати за дните, в които протестират.
След 12 часа в първия ден, когато приключи разрешението за протест, служителите в градския транспорт започна т.нар. "гражданско неподчинение". Причината е, че обявяването на стачка е законово регламентирано право, при което заплати не се изплащат.
"Те не могат да бъдат дисциплинарно уволнени, затова, че не изпълняват трудовите си задължения, защото и гражданско неподчинение, и протест е точно това - отиват на работа, но не се трудят, не са обявили стачка, за да не им се изплаща трудово възнаграждение, а казват: "Ние протестираме и не се подчиняваме, но искаме трудово възнаграждение" - това е конфликт, който се получава така, когато не е обявена стачка, предвидена по специалния законов ред", обясни адвокат Петър Антонов.
Стачката трябва да се обяви седмица по-рано
За да има стачка, работодателите трябва да бъдат уведомени минимум седмица по-рано.
"Трябва да бъде определен срок на стачката, който може да бъде не фиксирана дата или срок, а прекратителното условие да бъде удовлетворяването на исканията на работещите или служителите, и това също е срок", подчерта адвокат Антонов.
Голяма част от водачите в градския транспорт имат над 50 часа извънреден труд месечно при допустими по закон едва 30 часа дневен или 20 часа нощен труд.
"Не е законно и в нарушение на Кодекса на труда. Очевидно хората го правят, защото са им ниски възнагражденията и са насилвани да се трудят допълнително, макар и в нарушение на закона, за да имат необходимите средства за оцеляване", коментира още адвокат Антонов.
Дали протестиращите ще получат заплати все още не е ясно.
"Това, което ще направим, е да проучим всички възможности да не изплатим субсидията за тези дни, в които не е била осигурена транспортна услуга, изключая първия ден", заяви столичния кмет Васил Терзиев.
Вижте повече в репортажа на Зара Поп Димитрова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)