Готовността на България за приемане на еврото като валута беше обсъдена и от експерти от банковия сектор у нас по време на форума "Banking Today", организиран от Investor.bg. Според тях присъединяването ни към Еврозоната ще задвижи икономиката и ще привлече повече инвеститори.
Ако България изпълни изискванията на ЕС, няма пречки страната ни да бъде приета в Еврозоната още през 2026 г., според проф. Раул Еаметс - преподавател и бивш член на Надзорния съвет на Естонската централна банка. Според него ходът на президента Радев да поиска референдум за еврото не би могъл да осуети членството ни.
"Чух за тази политическа инициатива за провеждането на референдум в България. Действително бях изненадан, защото в България съществува валутен борд, което фактически означава, че сте част от Еврозоната на практика. Искрено се надявам, че тази инициатива е само политически популизъм, а не сериозно предложение. Считам, че в Европа няма да се обърне сериозно внимание на нея. И се надявам, че това няма да наруши процеса по приемането на еврото в България", каза проф. Еаметс.
Ръст на бизнеса?
Финансовите експерти прогнозират ръст на бизнеса у нас след въвеждането на единната европейска валута.
"Да не забравяме, че влизането ни в Еврозоната ще освободи значителен ресурс, който в момента е блокиран - образно казано - в Централната банка заради минималните резерви. Това са близо 16 млрд. лв. Те ще се насочат към банковата система и ще предоставят допълнителни възможности за кредитиране, което от своя страна ще стимулира икономическата активност", каза банковият мениджър и финансов експерт Асен Ягодин.
"Единственият проблем е, че в момента съществуват много сериозни предизвикателства, свързани с войната в Европа. Също така - администрацията на Тръмп и търговските мита. Така че в този смисъл има много горещи теми, които трябва да бъдат решени", отбеляза проф. Еаметс.
Инвестицията в имоти остава сред най-предпочитаните за българина, посочват още експертите.
"Нашият имотен пазар е много динамичен през последните години. Има множество фактори, които го обуславят. От една страна, това е традиционното желание на българина да притежава собственост. От друга - изключително ниските нива на финансиране на имоти в България спрямо европейския пазар", посочи банковият мениджър и финансов експерт Цветанка Минчева.
Очаква се конвергентният доклад за България да бъде публикуван през юни.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
преди 1 месец