Румен Радев може да преразгледа своето намерение да внесе предложение за референдум за еврото. Призовавам Народното събрание да не допусне разглеждането на такова противоконституционно предложение.
За това настоя министър-председателят Росен Желязков във връзка с искането на президента да се проведе обществено допитване за приемане на еврото.
Към този момент искането от държавния глава все още не е входирано в деловодството на НС.
Целта на президента, заяви Желязков, е да се внесе сериозно разколебаване в европейските институции преди излизането на Конвергентен доклад през месец юни.
"Нашата Конституция е категорична. Точно преди 20 години, българското Народно събрание с над 230 народни представители ратифицира Закона за присъединяване към ЕС, където е предвидено България да е част от икономически и паричен съюз. 20 години България е с дерогация, което означава, че тя не е отговаряла на критериите за присъединяване. В момента, в който България отговаря на критериите, нейното присъединяване към Еврозоната е по силата на договора и неговата ратификация, а не по волята на Народното събрание или друг орган", подчерта премиерът.
Нашият закон за прякото участие на гражданите казва, че референдум може да се проведе по въпроси, свързани с международен договор преди неговата ратификация, т.е., ако е трябвало да има такъв, то е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 година, категоричен е Желязков.
"Управляващото мнозинство е стабилно в момента и ясно показа отношението си към референдума. Надявам се и българското НС бързо да вземе решение, спекулациите да бъдат отхвърлени", посочи евродепутатът от ЕНП Емил Радев.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец