Борислав Сарафов: Насилието над животни прераства в насилие над хора

Хуманността на едно общество е белег за неговата зрялост, заяви премиерът Росен Желязков

12.05.2025 | 11:42 Редактор:
Борислав Сарафов: Насилието над животни прераства в насилие над хора
Борислав Сарафов: Насилието над животни прераства в насилие над хора

Насилието над животни прераства в насилие над хора. Това заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Той говори на кръгла маса на тема "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните".

Според него това е обществено и социално зло, срещу което всички трябва да се борим.

"Българското общество изрази своята позиция срещу тези от Перник. За мен е непонятно как някой плаща, за да наблюдава и вижда болката на някого. Това нормалната човешка психика не го разбира. През изминалите години имаме предадени над 300 лица на съд. Вече две години при всяка възможност наблягам внимание на всички мои колеги за нулева толерантност към насилие. Липсата на адекватен отговор от държавата на насилие ще доведе до надграждане на това насилие. Прокуратурата е на страната на жертвите", категоричен е Сарафов.

По думите на министър-председателя Роден Желязков "хуманността на едно общество е белег за неговата зрялост".

"Ромео Галан е казал: "Страданието, което причиняваме на животните, е един от най-големите грехове на човечеството". И тук не е просто въпрос за емпатията на нашите домашни любимци, защото все един от нас знае, че те имат освен душа, способността да се страхуват и да са част от нашия свят пълен с недъзи. Силата на един закон е в неговата ефективност, а не в неговата радикалност", посочи премиерът.

Правителство бързо изработи предложения, заедно с министъра на правосъдието, подчерта Желязков: "Тук не е въпрос само за противодействие и наказание, нашата задача е да създаваме среда обществените отношения да раждат нетърпимост към подобни прояви".

Премиерът смята, че обществото е надживяло принципа "око за око, зъб за зъб", като от значение има активността както на гражданското общество, така и на държавата.

"Ясно е, че има много емоция, има гняв, има обществена реакция, има енергия. Но тук е ролята на институциите, които са призвани не да действат реактивно на определена ситуация, било тя и изискваща решителност и категоричност. Тук ролята е да се действа синхронизирано. И ако гражданското общество е сърцето, душата на гражданската енергия, то разумът и решителността трябва да бъдат на държавните институции", заключи Желязков.

Снимка: БГНЕС