Божидар Божанов очаква призовка от прокуратурата

Надява се делото бързо да влезе в съда

26.03.2025 | 17:56 Редактор:
Той се отказа от имунитета си.
Той се отказа от имунитета си.

След като се отказах от имунитета си в първия възможен момент, утре прокуратурата ще ме привлече като обвиняем. Това написа в профила си във Facebook депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов.

"Твърдяното от нея продължава да бъде абсурдно, поради което се надявам делото бързо да влезе в съда и обвинението да се разпадне. Информацията за това, че утре ще бъда привлечен като обвиняем, разбира се, изтече първо в медиите на Пеевски. Нямам съмнения за изцяло пропагандния характер на това обвинение и нямам притеснения за неговия изход", написа Божанов.

По отношение на Божанов в искането на главния прокурор се посочва, че са събрани доказателства за извършено от него престъпление по чл. 282, ал. 2, предл. 2, вр. ал. 1, предл. 1, алт. 2 от НК.

В периода от 20.05.2022 г. до 17.06.2022 г. в София в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, Божанов нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и Правилника за неговото прилагане и по Вътрешните правила на Министерство на електронното управление за възлагане на обществени поръчки. 

Божанов предоставил на изпълнителния директор на ИА „Инфраструктура на електронното управление“ файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация, и указал тя да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка за близо 18 млн. лв. 

Техническата спецификация е била изготвена в нарушение на установения ред, гарантиращ сигурността на информацията. Така се давало предимство на консорциум на търговски дружества при участие и класиране за изпълнител на обществената поръчка. 

Според събраните от СГП доказателства целта била да се набави за другиго облага – да се улесни и предостави преимущество на консорциума при участието му в обществената поръчка, като от деянието са могли да настъпят немаловажни вредни последици – да се разходват непрозрачно публични средства, да се създадат условия за нарушаване на конкуренцията, да се разколебае доверието на гражданите в Министерство на електронното управление и да се застраши киберсигурността на държавната администрация.

Снимка: БГНЕС