Двегодишен изпитателен срок за младите шофьори. Това предвижда споразумението за новите шофьорски книжки в Европейския съюз (ЕС).
Споразумението предвижда шофьорските книжки да станат дигитални и да са качени на смартфоните ни, като водачите все пак ще имат възможността да имат и стандартния досегашен документ. Променя се и валидността, която ще бъде 15 години за мотоциклети и автомобили.
Държавите от ЕС могат да намалят срока на 10 години, ако свидетелството бъде използвано и като национална лична карта. За младите шофьори ще бъде въведен изпитателен срок от минимум две години. Неопитните водачи ще бъдат санкционирани и по-строго, особено ако шофират под въздействието на алкохол или без колан.
Идеята е да се намали пътния травматизъм и транспортните произшествия по пътищата. Промяна ще има и при минималната възраст за получаване на книжка за водач на камион. Тя ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на автобус – от 24 г. на 21 г.
Зад волана на такъв тип превозни средства могат да бъдат и 17-годишни, но само на територията на съответната страна и при условие, че са придружени от професионален шофьор.
Юлиян Башев е зад волана вече 20 години. Подкрепя предложението за електронна шофьорска книжка, защото смята, че това ще създаде удобство за всички.
"21-ви век сме, всичко се дигитализира. Даже бих го подкрепил с две ръце", каза Башев.
Автоинструкторите приветстват идеята
Ако до 5 години България приеме предложението на ЕС, досегашната шофьорска книжка, която е на пластика, ще влезе в електронния ни портфейл. За да се въведе във всички членки дигиталната шофьорска книжка, ще трябва да се създаде общ дигитален портфейл в целия ЕС.
"Смятам, твърдо съм убеден, че това ще бъде страшно от полза за бизнеса, за гражданите. Ще се икономисва много време. Ако това нещо се направи както трябва, една проверка на редовността на един водач ще бъде за не повече от половин минута", посочи автоинструкторът и председател на АКАБ Красимир Георгиев.
Сред предложенията на Европейския парламент е и да бъде въведен изпитателен срок от минимум две години за младите шофьори, както и да бъдат подложени по-строги правила, особено ако шофират под въздействие на алкохол или без колан.
"Могат да се въведат едно, две, три, пет, десет нарушения, при които, ако се допусне едно от тях повече от един път - да се връщат книжките обратно, да се отива отново на шофьорски изпит и да се издава нова книжка с отново временен статут през тези 2 години", добави Георгиев.
Пътни експерти все пак са на мнение, че трябват по-сериозни реформи, за да се избегнат произшествията.
"Основното нещо, което ми убягва, е ограничението по отношение на мощността на автомобилите. Продължава да стои на дневен ред това, че ако искаш да караш по-мощен мотор, т.е. над 600 кубика, трябва да имаш 27 години, или да имаш стаж, ако си млад шофьор, а пък за автомобилите няма никакъв проблем да се управлява автомобил над 1000 коня", заяви пътният експерт Георги Гълъбов.
Споразумението трябва да бъде одобрено от Съвета и Европейския парламент, а Страните членки ще разполагат с 4 години за промяна на националните законодателства.
Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.
Снимка: Freepik