"Възраждане" поиска промяна на модела на финансиране на храната

Повече от 80% от продуктите в страната ни са вносни, изтъкна Костадин Костадинов

13.02.2025 | 10:33 Редактор:
"Възраждане" поиска промяна на модела на финансиране на храната

Промяна на модела на финансиране и диференциране на ДДС на храната, както и допълнително финансиране, ще предложи "Възраждане". Това каза пред журналисти лидерът на партията Костадин Костадинов.

По думите му е необходима промяна на модела на финансиране, тъй като сега се финансира на база декар, а не на база култура. Костадинов обяви, че ще бъде създадена работна група, включващи представители на "Възраждане", на браншовите организации и производители, която да предложи пакет от законодателни мерки, поощряващи българското производство.

"Мерките ни ще бъдат насочени за българските производители, които произвеждат за българския пазар", подчерта лидерът на партията.

Според него заради политиките на правителствата през последните 35 години повече от 80% от храните в страната ни са вносни, което превръща България в зависима страна, освен ако не се предприемат политики за поощряване на българското производство.

"България е една от трите държави в Европа, която не прилага диференцирани ставки за храни", изтъкна Костадинов и допълни, че ще направят предложение за диференциран данък добавена стойност, когато започне обсъждането на данъчните закони, включително и държавния бюджет.

В дългосрочен план трябва да се мисли за възстановяване на българското производство, като първо трябва да се възстанови хранителният суверенитет на държавата, който минава през защита на българското производство, коментира още лидерът на "Възраждане", цитиран от БТА.

Костадинов призова гражданите да пазаруват от магазини, предлагащи българска храна.

Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?

С много лишения - храня се по-рядко и с по-некачествена храна.
11%
Купувам само най-необходимото и пазарувам основно храни и продукти на промоция.
47%
Свивам разходите за развлечения, пътувания и дрехи, за да имам достатъчно пари за храна.
22%
Правя си седмичен/месечен бюджет за храна и не го надвишавам.
8%
Доходът ми е достатъчно добър, за да не се налага да се лишавам от качествена храна.
11%
Общо 2700 гласа

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)