Илияна Йотова: Трябват мерки, защото цените на храните са с 30% нагоре от Нова година

Вицепрезидентът коментира и предстоящото заседание на Консултативния съвет за национална сигурност

10.02.2025 | 11:39 Редактор:
Илияна Йотова очаква сериозни анализи от КСНС.
Илияна Йотова очаква сериозни анализи от КСНС.

Цените на храните са с 30% по-високи от Нова година. Дали е спекула, или се дължи на други икономически процеси, очаквам с интерес тази дискусията и набелязване на спешни мерки. Това заяви пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова.

"Не познавам проекта на закона за цените на храните, но очевидно трябва да се направи нещо", допълни тя.

Във връзка с предстоящото заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента заради разпространението на дрога сред деца, Йотова бе категорична, че действията на държавния глава са изключително навременни.

Йотова се надява на законодателни промени

"Това не може да бъде усилие само на едно министерство, институция или организация. Трябва мащабна кампания - от Министерство на вътрешните работи, през Министерство на образователното и задължително неправителствения сектор. Ситуацията е подценявана не само от МВР, а от всички институции. Спомняте си само преди две години имаше много сериозна дискусия за райския газ и какво от това? Надявам се този път да има законодателни промени, но да има и конкретни мерки по места - основна задача тук е на училищата и на МОН", каза Йотова, цитирана от БГНЕС.

Самата тя очаква сериозни анализи от КСНС.

Относно предстоящата сесия на ЮНЕСКО у нас, Йотова отбеляза, че тя е от изключително значение за България: "Твърде много закъсняваме с тази подготовка и ако сме нормална държава, трябва да има приемственост между различните администрации".

Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?

С много лишения - храня се по-рядко и с по-некачествена храна.
11%
Купувам само най-необходимото и пазарувам основно храни и продукти на промоция.
47%
Свивам разходите за развлечения, пътувания и дрехи, за да имам достатъчно пари за храна.
22%
Правя си седмичен/месечен бюджет за храна и не го надвишавам.
8%
Доходът ми е достатъчно добър, за да не се налага да се лишавам от качествена храна.
11%
Общо 2700 гласа

Снимка: БГНЕС