22 аптеки и още 11 денонощни са разкрити в труднодостъпни райони у нас за миналата година, съобщиха от Националната здравноосигурителна каса и Българския фармацевтичен съюз. Все още обаче има хора, които имат затруднен достъп до медикаменти.
От близо 4200 аптеки у нас едва 33 работят денонощно. В област Велико Търново има само една. Това принуждава хората от село Джулюница, където няма никаква аптека, да пътуват 30 км, при необходимост от лекарства.
В други областни градове няма нито една денонощна аптека. Здравната каса заплаща дейността на собственици на аптеки, за да стимулира разкриването на обекти в труднодостъпните райони. За миналата година са изплатени 70 млн. лв. Затова в проекта за бюджета за тази година НЗОК залага същите средства като в миналогодишния бюджет.
"Данните показват, че заради тези финансирания има открити много такива, които са единствени, които са нощни аптеки. Увеличен е броят на услугите, които се предлагат на здравноосигурените лица, и в крайна сметка е подобрен достъпът до лекарства на пациентите", коментира управителят на НЗОК Станимир Михайлов.
Ще има ли аптека във всеки областен град
"Идеята на методиката е във всеки областен град да има денонощно аптека. Ще има, ако остане финансирането на методиката. Това е смисълът, за да има покритие. Няма как във всяко село да има аптека", добави Димитър Маринов от Българския фармацевтичен съюз.
По места кметовете също се включват в помощ на нуждаещите се, като им носят лекарства от най-близкия град.
"Аз като кмет на нито една баба не съм отказал да закупя лекарства. Денонощна аптека само във Велико Търново, няма вече и в Горна Оряховица", заяви кметът на Джулюница Мариян Точев.
За по-голямо удобство на пациентите от 1 април се въвежда система за контрол, която ще намали шанса за грешки при изписване на лекарство. Така пациентът няма да бъде връщан от аптеката, обратно при лекуващия си лекар.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
Снимка: БГНЕС