Повече от 100 жени са посетили безопасното пространство за уязвими жени и жени мигранти в София. Това съобщиха от фондация "Анимус". Днес те разказаха и истории с добър край от последната година. В Комплекса за социални услуги в София по проект се осигурява безопасно пространство за жени и момичета, избягали от Украйна, Афганистан, Иран и Сирия.
Там два пъти седмично всички те получават емоционална, психологическа и морална подкрепа, която да ги отърси от преживения ужас на войната и да им позволи да започнат нормален живот.
Още в началото на войната, Альона пристига със семейството си в България. Първите дни живее в Троян.
"Ние бяхме 9 човека. Моята сестра с 4 дечица, майка ми и аз с малко бебе. В първия ден много хора ни носиха памперси, всякакви неща, но мислихме какво да правим след това и се спряхме, за да разберем къде сме", сподели тя.
Местят се в София, където започват и трудностите
"Вечерта, когато лягах с детето си, то ми помогна да премина всичко това. Беше ми лесно, защото освен за себе си, трябваше да се грижа за един малък човек. Исках всичко да бъде по друг начин. Мислила съм да се преместя в България, но не и по такъв начин, на никого не го пожелавам", добави Альона.
"Предоставихме място, където да са себе си. Да има къде да се закотвят и да се приютят в България, защото промяната и загубата са най-рисковият фактор за психичното здраве на хората. В това място те намериха групова психотерапевтична работа, арт терапия, разбраха много за трудовите си права, научиха български", каза председателят на "Анимус" Мария Чомарова.
Голямото предизвикателство пред фондация "Анимус" е безопасното пространство да продължи да съществува и след края на проекта, с подкрепата на всички заинтересовани институции. Фондация "Анимус" е сред партньорите на видеокаста за емоционално и психично здраве на сайта az-jenata.bg - "Да си поговорим".
Вижте повече в репортажа на Благовест Илиев.