Консултациите при президента продължават по график в следващите два дни, за тях покана не получиха само от "ДПС – Ново начало". От партията все още не са коментирали действията на президентската институция, а по-рано Делян Пеевски заяви, че "ДПС – Ново начало" е готова за разговори с президента, но не и той самият.
"Групата на ДПС ще отиде, аз няма да отида. Аз взимам решенията за себе си. Имам право като лидер на ДПС да ходя, където искам. Когато не искам да ходя някъде, няма да ходя. Другите, които искат да ходят, аз имам уважение към институцията, затова групата на "ДПС - Ново начало" ще бъде там", заяви Пеевски.
Член 99 от Конституцията обаче задължава Радев да покани всички парламентарно представени партии, а липсата на покана в случая е противоконституционна, според конституционалиста Орлин Колев.
Нарушението би могло да бъде основание за импийчмънт
"Не може президентът по свое усмотрение, тъй като самата Конституция го налага, да прави такива своеволия. От висотата на поста, който заема президента, той не би следвало да допуска каквито и да е нарушения, още повече така ярко описани и установени в Конституцията", подчерта Колев.
Според конституционалиста такова нарушение на Конституцията би могло да бъде основание за импийчмънт.
"За процедурата по импийчмънт следва да се търси съответното мнозинство. И тук може би не толкова тежестта на нарушението, а по-скоро липсата на мнозинство не би довело до импийчмънт", коментира още той.
В случай, че има искане за импийчмънт, то трябва да се внесе от поне 60 депутати. Следва да се гласува от парламента от поне 160 народни представители. Последната дума обаче има Конституционният съд.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
преди 1 месец