Дискотека, бийч барове... Какво се опитват да строят върху дюните на плаж ''Смокиня''?

От 15 май има влязла в сила забрана за строителство на територията на Созопол

17.05.2021 | 14:17 Редактор: Юлия Христова

Концесионерът на плаж "Смокиня" няма разрешение за поставяне на заведения на плажа, а от 15 май има влязла в сила забрана за строителство на територията на Созопол във връзка с предстоящия летен сезон. Това съобщиха от морската община, след като еколози алармираха, че на плажа има бетонни блокове и се подготвя строителството на дискотека за 2 500 души.

След като плажът беше изравнен с багер педи месец, сега природозащитници твърдят, че предстои популярна дискотека от Слънчев бряг да бъде преместена по Южното Черноморие, тъй като тук се очакват повече туристи. 

"За десети път казах, че на този плаж до момента не е имало дискотека, не е имало нощно заведение или заведение, което да е работило извън законово обявено време на град Созопол, и нямаме намерение да изграждаме нощно заведение в бъдеще", посочи концесионерът Иван Алексиев.

"Ние превърнахме нашите плажове в места за забавления, все още ги превръщаме в едни своеобразни кочини. В близко минало на тази територия е имала така наречената зараждаща се или ембрионална дюна, тази дюна, естествено, е разрушена", обясни Спас Узунов от Фондация "Биоразнообразие”.   

По одобрената вече схема от Министерството на туризма на плажа ще се строят два бийч бара и един ресторант, за това били подготвени и бетонните блокове.

"За основа на преместваемите обекти се разрешава поставянето на пета - тя може да бъде метална или бетонна, но тъй като тук на метър излиза вода, металът за година-две ще корозира", допълни Алексиев. 

От общината в Созопол заявиха, че концесионерът няма разрешение за поставяне на преместваеми обекти на плажа. Исканията за монтаж са входирани в петък.

"От 15 май е в сила забрана за строителство за Созопол и Черноморец, което означава, че дори да бъдат одобрени те не могат и нямат право да бъдат изграждани в този период, когато вече се приема, че е активен туристически сезон", каза зам.-кметът на Община Созопол Румен Кисьов.

В края на април Министерството на туризма наложи глоба от 3 000 лв. на концесионера на плажа, заради нарушена цялост на плажната ивица, но от екоинспекцията в Бургас не отриха унищожени дюни. 

Предстои да бъде извършена нова проверка по разпореждане на служебния министър на туризма Стела Балтова.  

Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК