Районна прокуратура-Стара Загора внесе чрез Районен съд-Пловдив в Окръжен съд-Пловдив протест срещу изменението на мярката за неотклонение на подсъдимия Георги Георгиев от "задържане под стража" в "гаранция" от 6000 лева.
Спрямо нападателя на Дебора е внесен обвинителен акт на 15 декември 2023 г. за три престъпления – за причинена с особена жестокост и по особено мъчителен начин многостепенна средна телесна повреда, за принуда и за закани с убийство спрямо 18-годишното момиче.
Наблюдаващите прокурори считат, че определението на Районен съд-Пловдив е неправилно и незаконосъобразно, като основните аргументи, отразени в протеста са следните:
Към момента задържането на Георги Георгиев е в рамките на „разумния срок“ по смисъла на константната практика на Европейския съд по правата на човека. Мярката за неотклонение „гаранция“ не би могла да изпълни целите, визирани в Наказателно-процесуалния кодекс, поради което се явява неадекватна по отношение на подсъдимия. Тя не може да послужи като гаранция, нито за пострадалата, нито за останалите членове на обществото, че Георги Георгиев ще се въздържа от извършването на други престъпления.
Обвинението счита, че мярката за неотклонение „задържане под стража“ съответства на целите на закона и изискванията на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи с оглед обективни критерии - фактическа и правна сложност на делото и поведение на подсъдимия. В тази връзка са и решенията на Европейския съд по правата на човека, според които при изменение на мярката за неотклонение съдът е длъжен да вземе предвид вида на престъпленията, за които е повдигнато обвинение и времевия промеждутък между тях.
В конкретния случай Георги Георгиев е подсъдим за три тежки умишлени деяния, като всяко едно от тях е наказуемо с лишаване от свобода и засяга личността и телесната неприкосновеност на пострадалата.
Предстои разглеждането на протеста в Окръжен съд-Пловдив.
Въпросът остава: Кои са били хората, стреляли по деца в Сараево, като на сафари?
Вигенин: Към момента въпросът за разширяването на ЕС не е сред най-приоритетните
Посещението на Меси в Индия предизвика хаос
Неделната сутрин ще е мъглива в Дунавската равнина и в котловините
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
Адела Качаунова: Протестите във Варна бяха сред първите сигнали за нарастващото недоволство
Младите протестиращи: Хора от целия свят коментират – вижте българите, искаме да сме като тях
Варненци определят града си като един от най-скъпите за живеене в страната
Във Варна организират благотворителен базар за грамофонни плочи
Над 200 социално слаби варненци получиха пакети с продукти за Коледа
Парижкото споразумение за климата навърши 10 години, но мисията е далеч от изпълнена
САЩ вдигат санкциите върху беларуския поташ
Кадър на деня за 13 декември
Защо изкуственият интелект няма да измести, а ще трансформира приложенията?