Искате басейн или току-що сте се сдобили с такъв? Чудесно! Но освен за лесно освежаващо бягство от горещините, подгответе се и за малко грижи. Чистотата на водата в него е изключително важна не само за добрия му вид, но и за здравето на семейството ви.
Тук ще ви преведем през основните стъпки, които трябва да спазвате, за да имате кристално чиста и безопасна вода през целия сезон. Не са трудни, просто ги следвайте.
Дезинфекцирайте
Дали ще използвате хлорни таблетки или солна електролиза, няма значение – във всички плувни басейни винаги трябва да има хлор, която да унищожава бактериите, водораслите и другите вредни микроорганизми.
Има и по-съвременни начини да се справите с това. Вместо сол или хлорни таблетки, проверете дали за вас е удачно да използвате системи за окисляване, йонизация или ултравиолетово почистване.
Правете редовни проверки на химичния състав
Има няколко елемента, които трябва да следите в басейна:
- Нивата на хлор. Идеалните стойности на свободния хлор във водата са между 1 и 3 ppm (0,6 - 1,5 мг/л). Следете ги ежедневно.
- Нивата на Ph. За да може хлорът да е наистина ефективен, а водата да не дразни кожата, нивото на Ph трябва да е между 7,2 и 7,6.
- Алкалност. Тя помага за поддържането на Ph. Погрижете се да е между 80 и 120 ppm.
- Калций. Ако във водата има твърде много калций, бързо ще се натрупа котлен камък. Оптималните стойности са 200-400 ppm.
Това измерване се прави със специален уред, който можете да купите заедно с басейна.
Включвайте филтъра редовно
Филтърът ще улавя и изхвърля навън голяма част от замърсяванията. Най-добре е през лятото, когато използвате често басейна, филтърът да работи поне 12 часа на ден. Може да го програмирате или включвате ръчно през нощта или на няколко сесии по няколко часа. Ако сте отсъствали дълго, може да го оставите да работи 24 часа.
Важно е редовно да почиствате и самия филтър, за да не губите от ефективността му. Правете го веднъж на 1-2 месеца. Изключете помпата, извадете филтъра и го изплакнете с маркуч. Накиснете го в специален препарат, изплакнете и върнете обратно.
Ще разберете, че е крайно време да го почистите или смените, ако водата ви се стори мътна, въпреки идеалните химически показатели.
Използвайте препарати за шоково почистване
Докато сте в басейна, вие самите също замърсявате водата – в нея остават пот, масла, слънцезащитни кремове и тя бързо помътнява. Те имат нужда от по-сериозна атака с препарат за шоково почистване – бърз хлор в голяма доза. Добре е да правите това след голямо парти или пороен дъжд, веднъж в месеца или след дълго отсъствие. Отнема 2-3 дни, в които не бива да ползвате басейна.
Почиствайте стените, дъното и повърхността
Ако стените и дъното не са почистени, водата също ще бъде замърсена, въпреки усилията ви. Ще усетите, че стават хлъзгави. Грижете се за тях веднъж седмично – най-добре сутрин, когато има утайка. Може да използвате и автоматични роботи, които да вършат това вместо вас, без да се налага да изпразвате басейна.
И ако не разполагате с покривало, всеки ден почиствайте повърхността от нападали листа, насекоми и други замърсители.
Снимка: pixabay