Не е лесна задача да се отгледа дете, но възнаграждава. Една от възможните научни обосновки на твърдението, че раждането на деца може да съхрани младостта, се открива в изследване, проведено сред над 37 000 възрастни. Резултатите показват, че родителството играе роля в поддържането на мозъчната активност с напредването на възрастта.
Данните сочат, че въпреки стреса, умората и предизвикателствата, родителството носи дългосрочни ползи. Осигурява когнитивна стимулация, стимулира физическата активност и насърчава социалното взаимодействие, което допринася за цялостното благосъстояние на родителите.
Изглежда, че ключова роля в този процес има не само бременността, а и самият акт на полагане на грижи. Това може да означава, че подобни положителни ефекти се наблюдават не само при родителите, но и при бабите и дядовците, работещите в детски заведения или всички, които активно се грижат за деца.
Научно доказано е, че по време на бременността настъпват дълбоки невронни трансформации. След раждането магнитно-резонансната томография показва промени в мозъчната структура на майките, особено в областите, свързани със съзерцанието и сънуването.
При бащите, които за първи път влизат в ролята на родители, се наблюдава загуба на един до два процента от обема на кората на главния мозък. Тъй като това свиване засяга зони, свързани с родителската емоционалност и топлота, изследователите предполагат, че този процес помага за адаптацията към новите отговорности.
Това кара учените да смятат, че отглеждането на деца има дълготраен положителен ефект върху мозъка.
Четете цялата статия в puls.bg.
Снимка: Pixabay