Новородените бебета са малки съкровища, но също така са изпълнени с изненади! Въпреки че тяхната сладост е незабравима, някои невероятни и малко известни факти за тях може да ви оставят с разтворени очи. Ето 6 очарователни навици и особености на новородените, които много хора не знаят!
Новородените не плачат със сълзи (в началото)
Бебетата постоянно плачат, нали? Да, така е — но когато са новородени, техният плач не е придружен от истински сълзи. Защо? Защото слъзните им жлези все още се развиват. Макар новородените да могат да произвеждат достатъчно влага, за да не изсъхват очите им, напълно развитите слъзни жлези, които са необходими за видимите сълзи, се образуват след няколко седмици. Така че онези силни плачове, които чувате в първите дни? Сухи като пустиня!
Те се раждат с почти 300 кости
Новородените имат около 300 кости в своите малки тела, докато възрастните имат само 206. Къде отиват излишните кости? Много от тях са изработени от хрущял и ще се слеят, докато детето расте. Например, няколко кости в черепа са отделни при раждането, за да помогнат на бебето да премине безопасно през родилния канал. С времето тези кости се съединяват и създават структурата, която виждаме при възрастните.
Бебетата имат 10 000 вкусови рецептора
Новородените се раждат с около 10 000 вкусови рецептора, което е много повече от възрастните (които имат средно между 2000 и 10 000 вкусови рецептора). Тези рецептори не се намират само на езика — те са и на вътрешната страна на бузите, на небцето и дори в гърлото. Това повишено чувство за вкус им позволява да различават сладкото, горчивото и киселото, въпреки че те естествено предпочитат сладките вкусове. С растежа им броят на вкусовите рецептори намалява и те остават с вкусова карта като на останалите хора.
Те понякога спират да дишат за кратко
Преди да се паникьосате, нека уточним — това е напълно нормално! Новородените могат да изпитват нещо, наречено периодично дишане, при което те спират за няколко секунди между вдишванията. Това се случва, защото тяхната дихателна система все още се учи. Тези паузи обикновено са безвредни и са най-чести по време на сън. Ако тези паузи станат по-дълги или се появят при будност, е добре да се консултирате с педиатър.
Те са естествено "десничари"
Забелязвали ли сте как новороденото ви предпочита да завърта главата си надясно, докато лежи? Този феномен е изненадващо често срещан, като около 70-85% от бебетата показват тази склонност. Проучване от 2017 г. посочва, че това е свързано с развитието на мозъка и моторната координация. Това предпочитание обикновено изчезва, когато те пораснат и започнат да получават по-добър контрол над мускулите на шията си, пише Times of India.
Снимка: Freepik