Миди-бабаити превзеха русенския бряг

Не, в тях няма перли и въпреки размерите си не застрашават другите биологични видове в реката

16.08.2017 | 14:02 Редактор: Иван Берберов
Миди-бабаити превзеха русенския бряг

Огромни живи миди се превърнаха в атракция на брега на Дунава в Русе. Те бяха изхвърлени от реката през последната седмица, предизвиквайки огромен интерес сред хората. 

По-предприемчивите русенци дори започнаха да търсят перли в големите екземпляри, въпреки че става въпрос за напълно различен вид миди. По-старите рибари разказват, че подобно явление е имало и други години, но черупките не са били с такива размери.

70-годишният Петър е рибар вече половин век. Не е особено изненадан от появата на огромните миди.

"Когато се стопли водата, над 28 градуса, мидите почват да измират и се вдигат от дъното и водата ги влачи, служат за храна на рибите, това е естествената храна предимно за сомовете", разказва Топалов.

И докато рибарите използват мидите най-вече за стръв, жените превръщат огромните черупки в декорация. По-старите русенци припомнят, че навремето мидите от Дунава са били и кулинарен специалитет. 

"По-рано сме ги яли, а ако кажа, че не сме - ще излъжа. Водата беше много чиста и съответно и мидите бяха по-вкусни, по-чисти. Сега водата не е годна", сподели още рибарят.

Появата на огромни миди в реката при по-ниски води е нормално явление и те не застрашават останалите видове, обясниха експерти от музейния отдел "Природа" в Русе.