Денят ON AIR

Всеки делник от 18:45 часа
още

Каква е разликата между етичните и неетичните хакери?

Ако не харесвате свой колега, можете да сринете репутацията му срещу 200 евро, обясни Борис Гончаров пред Bulgaria ON AIR

09.06.2016 | 21:45 Редактор: Луиза Божинова
Каква е разликата между етичните и неетичните хакери?

Разликата между етичните и неетични хакери се състои във факта, че първите извършва действия с цел тестване на системите и откриване на проблеми преди това да са направили вторите - неетичните хакери.

Това обясни в предаването "Денят ON AIR" експертът по информационна сигурност Борис Гончаров. Той смята, че колкото по-електронизирано е общество, толкова повече то е изложено на опасност.

"В Япония спряха тестовете в реални условия на автономни автомобили поради опасения от кибератаки", даде пример Гончаров. "Не може да разчитаме, че компаниите, които ни доставят новите технологии, ще ни защитят", подчерта той.

Във връзка с хакнатия петзвездния хотел в центъра на София преди дни, експертът заяви, че атаката може и да е била от страна на клика.

Гончаров обясни още, че в Интернет съвсем спокойно могат да се напазаруват подобен тип "услуги".

"Ако не харесвате някой колега или дадена компания, за дребни неща като хакване на акаунти и на лична информация, ценоразписът е около 200 евро на поръчка. За по-големи неща, свързани с някакви компании, организации, вход в техните системи и кражба на информация - 500 евро и нагоре", обясни експертът в студиото на Кузман Илиев.

Във връзка с Европейското първенство по футбол и предизвикателствата пред френските служби за сигурност, Борис Гончаров извести какво всъщност хакерите са подготвили в тази посока.

"Създадени са фалшиви приложения, имитиращи легални приложения от ФИФА и УЕФА, които дават информация за отбори, за първенство. Инсталирате си ги на телефона, а всъщност имат някакъв вирус, който ви краде данните и банковата информация, обясни в ефир той.

Друг възможен проблем, който може да възникне е създаването на фалшиви уебсайтове, които продават билети за мачовете в последния момент. По този начин хакерите могат да откраднат пари от сметката ви.

На въпрос как да се предпазим, Борис Гончаров посочи, че като крайни потребители трябва да се възползваме от възможностите, които ни дават доставчиците на услуги като защита.

Цялото интервю вижте във видеото: