Глобалната перспектива: петрол

31.10.2014 | 15:02
Глобалната перспектива: петрол

Коментар на Шери Ан от студиото на Bloomberg в Хонконг.


Има срив на цените на петрола. Зависимите от петрола бизнеси и страни са доволни, че сортът брент падна близо 19% за последните 3 месеца. WTI търпи подобен спад.

Но това няма да продължи дълго.

Standard Chartered казва, че днешните цени на петрола не може да са валидни дълго и че долния край на кривата се върти около 90 долара.

Това  се дължи на факта, че бъдещото търсене не само ще изисква доставки от зони с висока цена, като Арктика, но и хората просто ще започнат да ползват повече петрол.

Международната енергийна агенция казва, че глобалното потребление ще  се увеличи от 92,8 милиона барела на ден през 2014 до 99 милиона барела на ден през 2019.

Това е различно от ситуацията сега. Глобалното търсене се забавя, а предлагането расте. Производството на ОПЕК се увеличи с най-бързи темпове за година през септември. Има заплахи за доставките от Ирак, Либия, а САЩ произвеждат най-много петрол от десетилетия от шистовите находища.

Но сегашните ниски цени може да започнат да се повишават. Barkley казват, че падналите цени са довели до прекратяване на 22 проекта тази година - главно в Канада и Арктика.

Цената може да забави шистовите добиви в Америка и липсата на нови източници на предлагане накрая може да доведе до поскъпване на петрола.

Анализаторите залагат на това.

Standard Chartered смята, че средната цена от 104 долара за барел догодина може да се повиши до 110-115 долара за 2016. Те очакват по-висок ръст.

Анализаторите смятат като цяло, че цените на петрола под 100 долара няма да останат дълго време.

Това е глобалната перспектива днес.