Джейсън Бест за крауд финансирането

Интервю със съоснователя на Crowdfund Capital Advisors

22.09.2014 | 14:45 Редактор: Велко Каменов
Джейсън Бест за крауд финансирането

Знам, че в изследването си казвате, че хората не питат какво представлява крауд финансиране, но аз ще ви попитам какво точно представлява то?

 Крауд финансирането представлява голяма група от хора, които имат възможност да направят инвестиции в малък бизнес или стартъп. Това е традиционният крауд фъндинг. Напоследък и по-големи организации започват да се интересуват как могат да включат крауд финансирането в собствените си инвестиционни стратегии.

 

Не става въпрос само за дялови инвестиции, а и за инвестиции в дълг, нали?

Точно така, в дялове и в дълг.

 

Добре, кажете ми какво да направя, ако искам да участвам.

Като инвеститор може да посетите сайтове за дялово крауд финансиране. Обединеното кралство има най-развитият пазар за крауд финансиране в света в момента. В сайт като crowdcube например можете да разгледате различните публикации и да решите колко искате да инвестирате.

 

Знам, че това е труден въпрос, но каква е възвращаемостта?

Имаме едва 3-годишен опит в дяловото крауд финансиране. Една компания  на сайта за крауд финансиране OurCrowd тъкмо се листва на борсата. Това е първата компания, която първоначално е била крауд финансирана, а сега излиза на борсата в САЩ. При крауд финансирането в дълг възвращаемостта обикновено е между 6% и 8 %, като делът на лошия дълг е под 2%.

 

Да поговорим за това как се регулира всичко това. Доколко са сигурни тези сайтове?

В Обединеното кралство крауд финансирането се използва от 3 години, в САЩ от 1. Австралия пък има постановление за това от 8 години. Има много протекции за инвеститорите. Работата,която вършим с инвеститори, комисии по ценните книжа и правителства цели да намерим точния баланс, за да сме сигурни, че инвеститорите са защитени.

 

Точно така обаче има толкова много регулации за инвестиционните банки и правила, на които трябва да отговарят. Искам да добия представа какво може да се обърка?

Притесненията от измами ги има винаги. Това, което трябва да направим, е да създадем необходимата защита за инвеститорите. Трябва да балансираме четири неща. Първо, как да защитим инвеститорите. Второ, как да направим така, че процесът на получаването на необходимия капитал да не е толкова труден, че да откаже компаниите. Третия въпрос е прозрачност за регулаторните органи, за да могат да имат представа какво се случва на пазара в реално време. Четвърто, да се позволи на тези платформи да наберат капитала, от който се нуждаят, за да растат.

 

Да поговорим за азиатско-тихоокеанския регион. Как вървят нещата там, защото не смятам, че в този район има много държави с подобни практики?

На този етап няма. Днес обаче е важен ден за Малайзия. На 19 септември присъствах на събитие в страната с Комисията по ценните книжа и днес от нея ще публикуват отговор на публичните коментари, които позволиха да бъдат направени по повод на предложените регулации за крауд финансирането. Смятам, че през следващите няколко месеца е много вероятно в Малайзия да има дялово крауд финансиране. Има и други държави от района, които обмислят възможността доста сериозно. В Сингапур тъкмо регулираха и одобриха първата платформа за дългово крауд финансиране. Тя ще стартира през следващите няколко седмици.

 

Какво да кажем за Китай. Ако това се случи там си представям как много хора ще искат да се включат.

Вече има достъпни сайтове за дялово и дългово крауд финансиране в Китай. Все още не са регулирани, така че тези сайтове изникват и изчезват отново. Що се отнася до крауд финансирането, пазарът там не е прозрачен, но със сигурност с течение на времето регулаторните органи ще работят, за да осигурят прозрачността.