България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Инж. Иванов: От 2017г. ще поскъпне цената на водата

Отчуждителните процедури са скъпи и много забавят ВиК-проектите, отбеляза Симидчиев

26.11.2015 | 12:00 Редактор: Ирина Георгиева
Инж. Иванов: От 2017г. ще поскъпне цената на водата

От 2017г. ще поскъпне цената на водата. Това прогнозира председателят на Българската асоциация по водите инж. Иван Иванов, който участва и в на Съвета за координация на реформата във ВИК-сектора в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. По думите му има мрачни прогнози, според които цената ще нарасне много, но ако искаме инвестиции това се налага.

"За да правим инвестиции се нуждаем от средства. Голяма част от средствата идват по линия на ЕК и европейските фондове, но би трябвало да влагаме наши средства, а те няма как да дойдат освен от цените на ВиК услугите. Не знам дали от 2016г. ще има поскъпване - по-скоро не, но очакваме по-голямо поскъпване от началото на 2017г., когато ще влязат в сила 5-годишните планове. 2016г. е много критична, тъй като ще текат процеси на подготовка и договаряне на 5-годишните бизнес планове на ВиК операторите с общините и регулатора." - поясни инж. Иванов.

Проблеми с канализацията има в цялата страна, както и в София, посочи от своя страна бившият заместник-министър на регионалното развитие Добромир Симидчиев, който е председател на фонд ФЛАГ и член на Съвета за координация на реформата във ВИК-сектора. По думите му за проблемите с канализацията са необходими множество мерки, които са описани в Стратегията за развитие на ВиК сектора.

"Това е сравнително нова тема. В близкото минало приоритетът на държавата е бил насочено само и единствено за водоснабдяването. Затова и параметрите там са доста по-добри и почти всички са водоснабдени - 99% от населението. Докато проблемът с околната среда идва на малко по-късен етап. Тези средства са много трудна задача и не могат да бъдат постигнати нито само с усилията на ВиК операторите, нито само със средствата от ЕС или само с помощта на общините и държавата." - поясни Симидчиев.

Канализационната система в Горубляне

В Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR участие взеха и недоволните граждани на столичния квартал "Горубляне" Иван Димитров и Здравко Младенов, които години чакат изграждането на канализация.

"Половината от Горубляне няма канализация. Над 20 години се прави канализацията в Горубляне. Управниците ни лъжат като през 2-3 години правят по една-две улички. Проблемите са големи. Хората не могат да се развиват правилно и лесно, когато няма канализация затова преди 5-6 години направихме сдружение, с което да следим нещата и установихме, че има 3 млрд. и половина лева за МОСВ 2014-2020г. и пак няма да има канализация за нас, защото 3-4 човека решават къде ще има. Има села с по 50-100 човека, където има канализация, а ние жителите на столицата на България нямаме канализация. Смятаме, че не е правилно." - коментира Иван Димитров. 

"Дадени са обещания. Те са майстори на обещанията и действително имахме конкретни обещания, че през 2015г. централният щранг ще стигне до Драгалевци, а в края на 2016г. ще бъдат вързани и дворовете. Засега не е започнат и строежът на този щранг. Това показва, че средствата са отишли някъде другаде, защото имаше отпуснати средства и изготвени проекти. За съжаление от недалновидното управление досега от страна на Общината имотите, през които трябваше да мине бяха разпродадени и усвоени. Сега трябват още повече средства, за да бъдат отчуждени тези имоти и да мине щрангът." - добави Здравко Младенов.

Отговорността за обещанията и неспазените срокове е на местните власти, на общините и на ВиК-дружествата, които управляват съответните територии, подчерта Симидчиев. Той уточни, че решенията как се разпределят парите не се взимат от 3-4 души, а процесът на инвестиционно планиране е сравнително сложен и участват много на брой хора.

"Беше засегнат много важен въпрос, който е в основата на много от неизпълнените ангажименти - отчуждителните процедури. Не мога да повярвам, че в България интересите на обществото винаги са заложени на карта за сметка на личните интереси. Не могат да се отчуждават трасета,  заради което се губят много средства и не могат да се изпълняват проекти, защото отнема много време." - добави инж. Иванов.

Този законодателен проблем е решен само донякъде и свързан с много дела и финансови средства, поясни инж. Иванов. По думите му парите за отчуждаване понякога надхвърлят тези за инвестициите.

"Такъв е примерът със столичния квартал "Драгалевци". За да се отчуждят терените, които са били възстановени на бившите си собственици и не са били разпродадени, но така или иначе са били частна собственост, са били необходими по неофициална информация около 100 млн. лева. Това са много пари само за отчужденията. Оттам нататък говорим за проектиране и изграждане." - добави Симидчиев.

Чуйте целия разговор в следващото видео: