България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Има ръст в несъстоятелността на фирмите

България е страната с най-много бизнес фалити в сектора на услугите в Централна и Източна Европа

15.05.2014 | 10:31 Редактор: Ирина Георгиева
Има ръст в несъстоятелността на фирмите

В региона на Централна и Източна Европа има ръст на фалитите с 9%, което се равнява на 70 000 несъстоятелности в периода на 2013г. спрямо 2012г. Това заяви Милена Виденова, управител на застрахователна и консултантска кампания „Кофас“ в Сутрешния блок на България он ер.  Според проучване на консултантската кампания, България е на челно място с ръст от 39% за същия период. По думите на Виденова, фирмите, които са с влошена ликвидност се увеличават с всяко тримесечие, включително и през първото тримесечие на тази година реализуемостта е доста по-висока от очакваното.

„Фирмите може да не обявяват правната несъстоятелност, защото несъстоятелността на фирмите е много скъп процес. Въпреки всичко, те не могат да се разплащат с кредиторите и не могат да посрещат своите задължения, което е тревожно, ако разбира се не взимате систематични мерки за управление на този риск.“

Според Милена Виденова най-големи проблеми са в търговията на едро и дребно. Причината е в  предимно в свитото потребление на домакинствата и в несигурната среда в секторите, добави Виденова.

Виденова коментира, че и секторите, свързани със строителството също са засегнати.

 „Вие знаете, че Програмният период, свързан с еврофондовете, ще има ефект евентуално в края на тази година. Формално този период е започнал, но няма усвояване на средствата, а това дава отражение върху сектора строителство.“

Милена Виденова отбеляза, че има сектори, които са ги изненадали – това са фалитите в областта на селското стопанство.

„Смяташе се, че заради евросубсидите този сектор е рентабилен и стабилен, обаче наблюдаваме фалити. Включително в  търговията и в производството на зърнени и маслодайни култури.“

Има сектори, които се представят по-добре, подчерта Виденова.По нейни думи те са в областта на  информационните технологии и  фармацията, където почти няма фалити.

„Има сектори, които се развиват добре и фирми, които са в трудни сектори, но имат добро управление на риска и се развиват добре. Така че всичко е в ръцете на предприемачите и до голяма степен на създаването на една благоприятна  среда за бизнеса в България.“

Според Виденова, всеки един предприемач трябва да се ориентира към паричния поток и как да го защити и развие, така че да има ликвиден паричен поток.

Милена Виденова коментира и промяната в Закона за фалитите. Според нея корекциите са положителни и чрез тях измамите ще намалеят. По нейни думи обаче трябва да се направят промени и в областта на съдебната система.