Василев и ФГДРСО са отговорили на писмата на БНБ

01.09.2014 | 17:29 Редактор: Ирина Георгиева
Василев и ФГДРСО са отговорили на писмата на БНБ

Собственикът на Бромак АД Цветан Василев и Фондът на генералния държавен резерв на Султана на Оман са отговорили на писмата на БНБ двата най-големи акционера в КТБ да предложат мерки за ликвидна подкрепа на поставена под специален надзор банка.

Това съобщиха от пресцентъра на БНБ.

Цветан Василев съобщи, че в следващите дни инвестиционна компания ще внесе в БНБ и правителството структурирано предложение.

От своя страна ФГДРСО заявява намерение за създаване на консорциум от инвеститори, които ще направят предложение за преструктуриране на КТБ.


Ето и официалното писмо на БНБ:

"На 22 август 2014 година Българската народна банка изпрати писма до двата най-големи акционера в КТБ – „Бромак“ АД и ФГДРСО с искане до 31 август да представят своите конкретни предложения за ангажимент за потенциална капиталова и ликвидна подкрепа на КТБ в съответствие с действащото законодателство в България и ЕС.

В посочения срок бяха получени отговори от Цветан Василев, едноличен собственик на капитала на „Бромак“ АД, и от ФГДРСО, които не съдържат конкретни предложения и финансови ангажименти, но в които се декларират принципни намерения за евентуални бъдещи действия.

Цветан Василев информира, че в следващите дни инвестиционна компания ще внесе в БНБ и правителството структурирано предложение.

От своя страна ФГДРСО заявява намерение за създаване на консорциум от инвеститори, които ще направят предложение за преструктуриране на КТБ. Това предложение ще бъде основано на оценката на активите, която в момента се извършва от квесторите; на допълнителна оценка („дю дилиджънс“) и на адекватна държавна подкрепа от страна на българското правителство.

По този повод БНБ потвърждава своята готовност за поддържане на конструктивен диалог и обсъждане на различни законово допустими пазарни решения и предложения от сегашните акционери на КТБ. Междувременно централната банка продължава работата в рамките на законовите си правомощия за точна и прецизна оценка на състоянието на банкова група КТБ – нещо, върху което и в момента работят екипи от квестори и одитори.

Отговорите на акционерите потвърждават безспорния факт, че в този случай не съществуват бързи решения с мигновен ефект".